• GALAXIÁDA 2019

     • Dňa 24.5.2019 sa konal 2.ročník celoslovenskej súťaže v programovaní  GALAXIÁDA v Žiline. Na odovzdávaní cien sa zúčastnil aj žiak našej školy FILIP GREGUŠ ,7.A.Hra Tetris, ktorú naprogramoval  sa umiestnila v TOP 10 v kategórií hier.

      Gratulujeme.

    • Slávni maliari v Arezze
     • Slávni maliari v Arezze

     • Pred týždňom sa skupina 5 žiačok a 3 učiteľov našej školy vrátila z Erasmus+ stretnutia z Talianska, z mesta Arezzo.  

      Arezzo je mesto v nádhernej kopcovitej krajine, plnej zelene, s nádherným historickým centrom. Miestami nám jeho uličky pripomínali San Francisco, pretože uličky mali poriadne stúpanie a bolo umením po nich jazdiť a chodiť, pretože často boli veľmi úzke pre auto a chodcu zároveň.

      Partnerská škola bola malá, však o to útulnejšia. Budova školy a samotná škola má bohatú históriu. Dnes jej dávne doby pripomína len jedna mníška, ktorá v nej učí náboženskú výchovu. Škola sa  zameriava na intenzívnu výučbu anglického jazyka od materskej školy (6 hodín týždenne) a na metódu CLIL od 3. ročníka (vyučovanie iných predmetov v anglickom jazyku).

      Hlavnou udalosťou školy počas našej návštevy bola vernisáž nášho projektu. Konala v priestrannej výstavnej sieni v centre mesta. Vystavených bolo spolu 20 diel od našich vybraných svetových maliarov, z toho 10 diel sme priniesli z partnerských krajín. Deti hosťovskej školy ich odprezentovali v talianskom a anglickom jazyku. Čo nás všetkých veľmi prekvapilo bola ohromná účasť detí, rodičov, ba aj celých rodín. Hoci boli vystavené práce len tých najúspešnejších detí, my sme mali pocit, že tam boli deti s rodičmi z celej školy. Účasť na vernisáži bola pre nás dobrá skúsenosť, lebo o rok budeme podobnú akciu chystať aj my v našom meste.

      Ako vystavovať na profesionálnej úrovni, sme sa boli pozrieť do svetoznámej galérie výtvarného umenia Uffizi vo Florencii. Videli sme originály talianskych veľmajstrov ako je Michelangelo, Raffaello Leonardo da Vinci, Botticelli a mnohých ďalších. Dozvedeli sme sa veľa z histórie doby a zo života týchto velikánov. Bol to zážitok, na ktorý sa nezabúda a my veríme, že si každý v sebe odniesol kus tej krásy so sebou. Kufre ani veľmi neodkladáme, pretože už v septembri cestujeme na ďalšie stretnutie. Tentoraz cesta nebude ďaleká, lebo pocestujeme len na Moravu do krásneho Brna. Už teraz sa tešíme!

      Ste zvedaví, čo sme videli v Uffizi? Pozrite si krátky motivačný film:

      https://youtu.be/yiNrElqFP-o

    • Schránka dôvery
     • Schránka dôvery

     • Cítiš sa stratený­? Ubližuje ti niekto? Vieš o šikane na škole? Na každý problém je riešenie. Schránka dôvery je určená na anonymné odkazy od žiakov, ktorí zažívajú rozličné problémy v škole alebo rodine. Ak vieš o niekom, kto sa trápi, povedz mu o tejto schránke a s čistým svedomím sa môže so svojimi psychickými alebo fyzickými ťažkosťami zdôveriť. Nemusíš sa báť!  Ak sa v škole alebo doma cítiš nepríjemne , môžeš zdieľať svoje pocity, ktoré prežívaš. Schránka dôvery bola nainštalovaná dnes, 24. mája , 21:00, 2019. Nachádza sa v suteréne základnej školy oproti učebni výtvarnej výchovy. My Ti pomôžeme v Tvojej ťažkej situácii. Nikdy nie si sám.Text pripravili žiačky 7. ročníka: Viki Korlová , Viki Krištofová , Zuzana Švondrková

    • Polnočné čítanie
     • Polnočné čítanie

     • Polnočné čítanie (24. 5. 2019, 20 : 00 – 00 : 00) v rámci projektu My je viac ako ja  sa stretlo s úspechom. Zúčastnilo sa ho 16 aktívnych žiakov a žiačok v sprievode učiteliek Križanovej, Janákovej, Janišovej, Gabrišovej a Mercellovej za pomoci pani Holej. Čakal nás pestrý program: čítanie, rozhovory, ale aj tvorivé aktivity – maľovanie, príprava posteru, článku, či rozhlasovej hry. Kniha Trinásťroční od slovenskej spisovateľky Zuzany Štelbaskej podnietila diskusiu o podstate priateľstva, ale aj rodiny, o sociálnych sieťach či predstavách, ako bude svet vyzerať v budúcnosti. Treba povedať, že sa žiaci pustili do práce s veľkým odhodlaním a vzhľadom na pokročilú hodinu bol ich výkon úctyhodný. Nechýbalo občerstvenie, dobrá nálada, zábava či prehliadka školy. Výsledkom tohto milého podujatia je schránka dôvery, ktorá slúži na to, aby sa žiaci mohli zveriť so svojimi problémami (aj anonymne). Naším úsilím je pomôcť každému v neľahkej situácii, aby sa v škole (aj mimo nej) cítil dobre a bezpečne.

      Žiakom a organizátorom ďakujeme za vytrvalosť a príjemné zážitky. Prostredníctvom podobných mimoškolských aktivít sa môžeme nielen lepšie spoznať, ale aj vytvoriť spoločne niečo pekné a hodnotné.

      Mgr. Patrícia Gabrišová

     • Matematický klokan 2019

     • Dňa 21. marca 2019 sa prihlásení žiaci našej školy zúčastnili medzinárodnej matematickej súťaže Matematický klokan. Dnes 22. mája 2019 sme v školskej knižnici vyhodnotili výsledky a ocenili všetkých súťažiacich. Súťaže sa zúčastnilo 63 žiakov 1. stupňa, z ktorých bolo 8 úspešných riešiteľov. Na 2. stupni súťažilo 37 žiakov, z ktorých 4 žiaci získali diplom úspešného riešiteľa. Školským šampiónom je žiak 8. triedy Janko Strieška, ktorý sa zaradil medzi 51 najlepších riešiteľov na Slovensku. Gratulujeme!

      Úspešní riešitelia:

      1.A:  Ema Blahová, Patrik Lutka, Šimon Košík

      1.B: Zoja Medovarská

      2.A: Matúš Komárek

      2.B: Aneta Pinďáková

      3.tr.: Filip Kecskés, Andrej Šuranský

       

      Školský koordinátor pre 1. stupeň: p.uč. Z. Šlepecká

      Školský koordinátor pre 2. stupeň: p.uč. P. Bulková

     • Exkurzia našich siedmakov

     • V piatok 17.5. 2019  siedmaci navštívili susedné Rakúsko. Naplánované boli 3 zástavky - Národný park Donau auen , Marchegg - pozorovanie bocianov a čokoládovňa v Kittsee. Celá exurzia mala enviromentálny charakter. Domov sme sa vrátili plný nových zážitkov.

      Mgr. Bajčíková

     • Škola v prírode - štvrtý deň

     • Deň 4.- navštívili sme základnú školu v ktorej sa vyučuje sokoliarstvo. Je to jediná škola na Slovensku s týmto zameraním. Každý žiak má svojho dravca o ktorého sa stará. V areály školy chovajú 50 dravcov, dvoch krokodílov, ary, korytnačky, kone, opice. Večer sme mali rozlúčkovú disco a tortu, kde každé dieťa dostalo diplom a medailu.

     • Škola v prírode - tretí deň

     • Deň 3.-navštívili sme hvezdáreň v Leviciach, kde sme sa dozvedeli veľa nového o planétach, vesmíre, hviezdach. Videli sme ďalekohľady, šošovkový aj zrkadlový a zahrali sa na malých astronómov.

     • Škola v prírode - druhý deň

     • Deň 2.-navštívili sme baňu Bartolomej, kde sa deti dozvedeli ako sa ťažia nerastné suroviny. Obed sme mali v pizzerii, kde sme si pochutili na chutnej pizzi, prezreli námestie Banskej Štiavnice...potom sme sa presunuli do tvorivých dielní s názvom Terra Permonia

     • Zakladáme ečasopis na škole

     • Tento mesiac sa školou nesie v duchu e-experimentovania. Skúšame spustiť e-časopis, v ktorom by mladí redaktori, resp. žiaci, ktorým pero píše samo, mohli publikovať svoje diela a články. Veríme, že sa časopis uchytí a postupne budeme prinášať rôzne tematicky zamerané čísla.

      Ako prvý pokus, keďže ešte len  skúšame systém, Vám ponúkame nové číslo pod názvom My je silnejšie ako JA. Ponúkame Vám v ňom novinky z aktuálneho projektu. Pekné čítanie...

      Link:https://www.studentskycasopis.sk/onlineverzia.php?action=casopis_detail&idformatu=67

    • Kurz anglického jazyka
     • Kurz anglického jazyka

     • V dňoch od 8. do 12. apríla 2019 sme sa už tradične zúčastnili anglického kurzu. Tento rok nás prišli vzdelávať lektori  Simon Rattray, Dewi Jones a Mark Hurst. Šiestaci a piataci mali každý deň tri hodiny s Dewim a zvyšné tri hodiny sa učili. My sme mali každý deň tri hodiny s Markom a tri hodiny so Simonom. Hrali sme sa hry, učili jazykolamy a hlavne vylepšili svoje komunikačné zručnosti v anglickom jazyku. Zo začiatku sme sa báli rozprávať plynulo a bolo ťažké dostať z nás jednu celú vetu, ale na konci týždňa sme sa  bez problémov rozprávali s našimi učiteľmi. Každý deň sme sa učili nové veci a hrali nové hry. Simon a Mark nám povedali že sa im veľmi páči v našej škole a radi by zostali dlhšie ako jeden týždeň. Na konci kurzu sme dostali certifikát o úspešnom ukončení anglického kurzu. Kurz nás obohatil o rozšírenejšiu slovnú zásobu a verím že sa už nebudeme mať žiadne obavy rozprávať sa v angličtine.

      Našim lektorom ďakujeme za návštevu a prajeme veľa príjemných skúseností so žiakmi.Text pripravil žiak 8. ročníka Ján Strieška v spolupráci s p. učiteľkou Zuzanou Janákovou, MBA

    • Medzinárodný florbalový turnaj
     • Medzinárodný florbalový turnaj

     • Utorok pred veľkonočnými sviatkami patrí tradične medzinárodnému florbalovému turnaju v Omšení. O prvenstvo hrali dievčatá a chlapci z nasledujúcich škôl: ZŠ Hošťálková,  ZŠ Vsetín Luh, ZŠ Omšenie a ZŠ Trenčianske Teplice. Celkovými víťazmi sa stali dievčatá zo ZŠ Omšenie a chlapci zo ZŠ Vsetín Luh. Víťazom blahoželáme a tešíme sa na budúcoročný turnaj, tentoraz vo Vsetíne.

      Foto: M.Koža, text: J.Šimun

     • HAPPY maliari v Krakowe

     • Pred dvoma týždňami sme sa vrátili zo vzdelávacej aktivity v Poľsku, kde časť programu prebiehala v našej partnerskej škole v Krakowe. Že to s projektom myslia vážne a užívajú si veselo, Vám môžeme dokázať. Stačí si pozrieť nasledujúce video. Veľa zábavy!

    • Pytagoriáda - okresné kolo
     • Pytagoriáda - okresné kolo

     • Koncom marca sa počas dvoch dní 26.3. a 27.3.2019 uskutočnilo okresné kolo matematickej súťaže Pytagoriáda, na ktoré boli pozvaní 6 žiaci našej školy od 3. - 8.ročníka, ktorí boli najúspešnejší v školskom kole.

      V okresnom kole bol úspešným riešiteľom žiak 3.ročníka Miloš Lutka, ktorý získal potrebné množstvo bodov. Miloškovi gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

      Text: Z. Šlepecká

    • Futbalový turnaj -obvodové kolo
     • Futbalový turnaj -obvodové kolo

     • Mladší žiaci našej školy sa zúčastnili futbalového turnaja obvodového kola. Turnaj sa odohral na ihrisku ZŠ Veľkomoravská Trenčín, za účasti štyroch futbalových družstiev. Jednou z podmienok je to, že v zostave musia figurovať aj dievčatá.  Pozrite si zábery z turnaja našich žiakov, ktorí bojovali statočne a snažili sa o najlepšie výsledky. Napriek tomu do ďalšej súťaže nepostúpili. Vedúca skupiny a zároveň trénerka Petra Lutková povedala, že žiaci absolvovali veľmi málo tréningových hodín, čo sa do budúcnosti bude musieť zmeniť. Držíme im palce.

     • Erasmus výprava do Krakowa

     • Minulý týždeň sme sa vďaka nášmu projektu „Slávni maliari medzi nami“  a Programu Erazmus + vybrali na prvé projektové stretnutie žiakov. Do Poľska sme sa veľmi tešili. Cesta vlakom nás bavila, lebo s nami cestovali aj české deti. Po príchode do Krakova sme sa ubytovali v krásnom hoteli, kde nás už čakali talianske deti, s ktorými sme sa zoznámili pri večeri. V utorok sme navštívili partnerskú základnú školu, kde nás všetkých privítali poľskí žiaci. Spoločne sme si zahrali rôzne hry. Poobede sme išli do rodín, v ktorých nás neminuli zaujímavé aktivity. V stredu si pre nás naši hostitelia pripravili výlet do Soľnej bane Wieliczka. Tá patrí medzi najznámejšie pamiatky Poľska. Tešili sme sa aj na návštevu múzea s ateliérom, v ktorom sme všetci popustili uzdu fantázii a vytvorili tak nádherné diela. Štvrtý deň z rána pršalo a boli sme dosť unavení. Plánovanú návštevu Hradu Wavel sme nestihli. Navštívili sme však ďalšie múzeum a nádhernú galériu. Posledný deň s rodinami si všetci naplno užili. Lúčenie bolo ťažké, ale už sa tešíme, keď naši noví kamaráti pricestujú k nám. V piatok sme sa vlakom vrátili späť domov, na Slovensko. A ako sa vraví, všade dobre, doma najlepšie 😊.

      Naša výprava: pani zástupkyňa Denisa Križanová, pani učiteľka Lucia Janišová, žiaci: Natália Fadrna (6. ročník), Teo Michalík, Ema Raučinová, Nelka Fedorová, Miška Komárková a Viki Holá (5. ročník)

      Napísala: Viki Holá, 5. ročník

     • Deň učiteľov

     • Hodina slovenského jazyka v VII.A. v piatok, 29.3. 2019,bola síce odetá v čiernej farbe, ale  niesla sa vo výbornej nálade. Pri príležitosti Dňa učiteľov (28.3.) sa žiaci obliekli do čierneho, aby tým podporili myšlienku pozitívneho vývoja školstva. Spoločným zámerom nie je predčasne sa politicky angažovať či negatívne vystupovať voči súčasnej vláde,  ale vyjadriť úctu k práci učiteľov, čo si osobne ako učiteľka veľmi vážim. Pevne verím, že si počas hodín budeme neustále odovzdávať množstvo skvelej energie. Ďakujem !
      Gabrišová

    • Futbalová kvalifikácia základného kola
     • Futbalová kvalifikácia základného kola

     • Dňa 27.3.2019 sa konalo obvodové kolo vo futbale žiakov základných škôl. Turnaj sa uskutočnil na futbalovom ihrisku Základnej školy Novomeského, Trenčín-Juh.

      O postup do okresného kola bojovali tri družstvá, AS U13 Trenčín, ZŠ Nemšová a naši žiaci, ktorí však po snaživom výkone nepostúpili. Z uvedenej akcie prinášame krátku fotoreportáž.....

    • Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín
     • Okresné kolo Hviezdoslavov Kubín

     • V piatok 22. marca 2019 sa v ZŠ Melčice - Lieskové uskutočnilo okresné kolo 65. ročníka recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, v ktorom sa náš žiak Miloš Lutka z 3. ročníka umiestnil na 3. mieste. Miloškovi gratulujeme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Želáme mu veľa úspechov v ďalších recitačných súťažiach.

      Text: Z. Šlepecká, Foto: P. Lutková

      .